Laen maa tagatisel – parem viis kinnisvara ostmiseks?

Kuidas laen kinnisvara tagatisel töötab ja mida peaksite teadma.

Kui valmistute suureks ostuks, võib olla mõttekas kaaluda kas väikeste osamaksetena või laenu abil tasumist, olgu selleks siis tavalaen või laen maa tagatisel. Laen maa tagatisel võib aga üsna palju erineda sellest, millega olete juba harjunud – näiteks võib maa tagatisel laen sisaldada kõikvõimalik vara (metsaaladest põllupõldudeni). Kuigi see võib kõlada nii, et kinnistulaen erineb täiesti tavalisest laenust, toimib see tegelikult peaaegu samamoodi – taotlemise protsess nõuab katastrinumbri sisestamist ja olenevalt teenusepakkujast täiendava teabe avaldamist.

Kuigi laen maa tagatisel võib olla lähtepunktiks iga kalli ostu sooritamisel, kasutatakse seda väga sageli nagu laen kinnisvara soetamiseks. Eriti populaarne on see põllumeeste (nt laen põllumaa tagatisel) ja arendajate seas, kuid sama hästi saavad seda kasutada ka eraisikud. Maa hindamine muutub sellise laenu saamise oluliseks aspektiks ning laenu suurus sõltub lõppkokkuvõttes juba omatava kinnisvara väärtusest. Kuid selleks, et saada aru, millised on sinu limiidid, võib laenu kalkulaator olla kasulik tööriist ja seda pakuvad paljud laenuandjad tavaliselt tasuta. Krundi hindamine on esimene samm kinnisvara ostmisel ning on oluline osa kinnisvara tagatise saamisel – laen maa tagatisel on mugav ja kiire – olles kasulik lähtepunkt edasiseks ettevõtmiseks, hüpoteeklaen on kiire ja usaldusväärne viis tagada, et teie ost on täielikult kaetud ja saate kõik vajalikud finantstagatised. Laen maa tagatisel on üks levinumaid laenuliike ja kuigi esmapilgul võib see tunduda hirmutav, saab kinnisvarast hea tagatis nii teile kui laenuandjale kui ka teenusepakkujale, et tagada kõigi kohustuste täitmine. Olenemata sellest, kas plaanite osta suvekodu või korterit, võib laen maa tagatisel saada palju kasu, olenemata sellest, kas olete esmaostja või kogenud koduomanik. 

Üle Eesti jäävad paljud maatükid asustamata ja aeg-ajalt võib tabada nende müüki väga ahvatlevate hindadega. Laen maa tagatisel saab elujõuline viis ostu sooritamiseks, kuid sama hästi võid kaaluda ka muid alternatiive. Kui otsustate, et laen maa tagatisel on midagi, mis teie jaoks sobib, pidage meeles, et kaaluge palju erinevaid teile pakutavaid võimalusi – on palju erinevaid pakkujaid, kes pakuvad vastandlikke hindu ja tingimusi, nii et valige laen maa tagatisel, mis töötab teie jaoks, mitte teine teistpidi. Lõppkokkuvõttes, olgu selleks laen maa tagatisel, tavalaen või mõni muu laen kinnisvara tagatisel, pidage meeles kõigi tingimustega tutvumist ja tehke kindel otsus.

Seda tüüpi laen on sageli paindlikumate tingimustega kui tavapärased tarbimislaenud, kuna maad kui vara peetakse suhteliselt stabiilseks investeeringuks. Siiski on oluline mõista, et kui te ei suuda laenu tagasi maksta, võib finantsasutus selle tagatiseks oleva maa ära võtta. Enne laenulepingu sõlmimist on soovitatav konsulteerida asjatundjatega ja kasutada erinevaid laenukalkulaatoreid, et hinnata oma maksevõimet ja laenu kogukulu.